Schengen Nedir?

Dünya üzerinde Avrupa Serbest Ticari Birliği ve Avrupa Birliği üyelerini kapsayan bölge Schengen Bölgesi olarak isimlendirilmektedir. Bu bölgenin içerisinde yer alan 26 farklı ülke bulunur. Bu ülkeler Avusturya, Almanya, Belçika, Danimarka, Çekya, Finlandiya, Estonya, Yunanistan, Fransa, İtalya, İzlanda, Macaristan, Litvanya, Letonya, Malta, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Polonya, Hollanda, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsviçre, İsveç ve Lihtenştayn olarak sıralanmaktadır.

Bu ülkelerin vatandaşları Schengen bölgesindeki diğer bir ülkeye giderken vize işlemlerine ihtiyaç duymamaktadır. Yalnızca kimlikleri ve pasaportları ile birlikte diğer bir ülkeye geçiş yapabilirler. Türkiye bu bölgede yer almadığından vize işlemlerini gerçekleştirmesi gereken ülkelerden bir tanesidir. Schengen Almanya Vizesi alınarak diğer ülkelere olduğu gibi Almanya’ya da ziyarette bulunulabilir.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi 180 günü kapsayan bir süre içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin sınırları içerisinde yapılan planlanmış ziyaretleri için alınması gereken bir vize türüdür. Almanya gibi Schengen bölgesine ait olan bir ülkeyi ziyaret edeceğiniz zaman Schengen vizesi almanız gereklidir.

Almanya Schengen Vizesi İle Hangi Ülkeler Gezilebilir?

Almanya Schengen vize işlemlerini tamamlayarak vizenizi aldığınız diğer Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin tamamına seyahat hakkını kazanırsınız. Almanya’ya gittikten sonra oradaki ulaşım imkânlarını kullanarak diğer ülkelere geçme şansınız bulunmaktadır. Vizenizin süresi boyunca gezeceğiniz ülkeler tamamen sizin kararınıza bırakılır.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya yapacağınız ziyaretlerin öncesinde vize işlemlerinin kusursuz bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Daha öncesinde bu işlemleri gerçekleştirmiş olsanız dahi vizeyi alırken aracı bir firma ile iletişime geçmeden işlemleri tamamlamanız mümkün olmaz. Bu sebeple de Almanya Schengen vize başvurusu yapmak için bizler ile iletişime geçmeniz gerekli olacaktır.

Firmamızda hizmet veren temsilcilerimizden bir tanesi ile iletişime geçtiğiniz anda Almanya Schengen vizesi için ilk adımı atmış olursunuz. Bu andan vizenin alındığı ana kadar geçen sürecin tamamın firmamız sizlerin yanında olacak ve danışmanlık hizmeti verecektir. Vize alma sürecinde bazı işlemleri sizin yapmanız gerekir. Bazı işlemler ise firmamız tarafından gerçekleştirilir.

Almanya vize işlemlerinin ilk aşaması gerekli belgelerin toplanmasıdır. Belgelerde bir eksiklik olması ya da belgelerin yanlış bir şekilde hazırlanması vize alma sürecini olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu sebeple de belgelerin hazırlanması aşamasında her zaman dikkatli olunması ve firmamızın verdiği direktiflerin doğru bir şekilde uygulanması gerekir.

Firmamız ile Almanya vizesi alma işlemi için irtibata geçtiğinizde temsilcilerimiz sizlerin e-mail adreslerini talep eder. Adresinize direkt olarak bir mail gelecektir. Mailin içerisinde hazırlamanız gereken evrakların tamamı yazar. Evrakların yan kısımlarında açıklamalar da bulunacaktır. Bu açıklamalar Almanya vizesi için belgelerin nasıl hazırlanacağı konusunda sizlere bilgi sunar. Bu belgeleri ne kadar kısa bir süre içerisinde hazırlarsanız süreç o kadar hızlı ilerleyecektir.

Belgelerinizi tamamladıktan sonra tamamını bizlere kargo ile göndermeniz gerekir. Kargo ile gönderme işlemlerinde gerekli bilgilerin tamamı firmamız tarafından sizlere iletilecektir. Belgelerin tamamı bizlere ulaştığında Almanya vize başvuru dosyanız tarafımızca hazırlanmaya başlar. Daha öncesinde Almanya Schengen vizesi almadıysanız parmak izinizin alınması gerekli olacaktır. Gerekli randevular ile bu işlem de gerçekleştirilerek konsolosluğa başvurular yapılır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Pasaport Geçerlilik Süresi Ne Kadar Olmalı?

Vize işlemlerine başlanmadan önce pasaport işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğer pasaportunuzda bir problem bulunuyorsa vize işlemlerini tamamlama şansınız olmaz. Almanya vize alma şartları içerisinde çok önemli bir yere sahip olan pasaportların geçerlilik süreleri bu aşamada çok önemli olacaktır.

Almanya vize almak için pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olmasını şart koşar. Pasaportun içerisinde eksik ya da yırtık sayfalar varsa bu durumda vize almanız mümkün olmayacaktır. Seyahat edeceğiniz tarihten itibaren maksimum 90 gün farklı ülkelerde kalabileceğiniz için pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresinin bulunması gereklidir.

Almanya Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Almanya vize başvurusu idata ile birlikte gerçekleştiğinde olabilecek en kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu süreçte endişe duymamanız ve zorluk yaşamamanız için vize işlemlerine belirli bir süre önce başlamanız gereklidir. Normal şartlarda seyahat tarihinizden 15 gün önce vize başvurusu yapmanız şarttır.

Almanya vize başvurusu için gerekenler 3 ay öncesinden tamamlanarak başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Eğer seyahat tarihleriniz önceden belirlenmişse rahatlıkla başvuruları çok öncesinden yapabilirsiniz. Böylece herhangi bir sorun ortaya çıkmayacak ve başvurular acele edilmeden gerçekleştirilecektir. Aksi halde belgeleri hazırlama ve başvuru süresinde çıkabilecek aksilikler sizleri zorlayabilir.

Almanya Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Schengen vizesi Almanya ziyaretleri öncesinde alınırken bu vizenin belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Vizenin geçerlilik süresi olarak 180 gün belirlenmiştir. Vize işlemlerinizi tamamladığınız günden itibaren 180 günlük süreç içerisinde Schengen ülkelerini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu ülkelerde kaldığınız toplam gün sayısı 90 günü aşmamalıdır.

6 aylık Almanya vizesi alındığında bu vizelerin belirli bir giriş sayısı bulunur. Bu sayılar vize etiketinde yazmaktadır. Eğer tek girişli bir vize aldıysanız 90 günü tek bir girişte geçirmeniz gerekecektir. Ancak çift girişli ya da daha fazla girişli bir vize alırsanız 180 gün içerisinde ülkeden çıkış yapıp tekrar girme şansınız olacaktır.

Almanya Schengen Vizesi Hangi Kategorilere Ayrılır?

Schengen vizesi kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Vize işlemleri gerçekleşmeden önce bu kategoriler arasından seçim yapılması şarttır. Schengen vize kategorileri;

  • Schengen Turistik Vize,
  • Schengen Ticari ve Fuar Vizesi,
  • Schengen Aile-Arkadaş Ziyaret Vizesi, olmak üzere ayrılmaktadır.

Vize işlemlerinin öncesinde Almanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Almanya turistik vize ya da Almanya ticari vize kategorileri arasından seçim yapılması ve gerekli belgelerin yapılan bu seçimlere göre hazırlanması gerekli olacaktır. Basit bir şekilde tanımlamak gerekirse Almanya’yı ziyaret etme sebebiniz alacağınız vize üzerinde de etkili olmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize alım işlemlerinde en önemli aşamalardan bir tanesi evrakların hazırlanmasıdır. Almanya vize evrakları konusunda son derece hassas davrandığı için evraklarda herhangi bir sorun olması durumunda vizelerin onaylanması zora girer. Bu sebeple de evrakların hazırlanması sürecinde firmamızın tüm direktiflerini dikkate almak ve bu doğrultuda belgeleri hazırlamak gerekli olacaktır.

Almanya vize türleri gerekli olan belgeler üzerinde de etkilidir. Alınacak olan vizenin amacına göre konsolosluk tarafından gelen belge talepleri de değişir. Bunun yanı sıra başvurunuzu yaptıktan sonra konsolosluk size özel olarak bir belge talebinde bulunma hakkına da sahiptir. Başvuru tarihi belirlenirken bu tarz aksiliklerin de göze alınması ve buna göre adım atılması gerekli olacaktır.

Tüm kategorilerde Almanya vizesi için gerekenler liste halinde sunulabilir. Bu listenin dışında seçilen türe özel olarak belgeler istenecektir. Tüm Almanya vize başvurusu işlemlerinde istenen belgeler;

  • Schengen vize başvuru formu,
  • Kişiye ait pasaport,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Banka hesap dökümleri,
  • Almanya Schengen vize başvuru dilekçesi, şeklinde sıralanmaktadır.

Alman Konsolosluğu vize başvurusu yaparken belgelerin güncel olup olmadığını her zaman kontrol eder. Bu sebeple de kullanılacak olan belgelerin aylar öncesinde çıkartılmış olan belgeler olmaması gereklidir. Vize işlemleri için belgelerin tekrar çıkarılması önerilir. Bunun yanı sıra evrakların yıpranmış olması ve okunaksız bir yapıda olması da vize işlemlerinin aksaması anlamına gelecektir.

18 yaş altı vize işlemleri Almanya için farklı bir öneme sahiptir. Bu sebeple de 18 yaşın altında bulunan kişilerden ekstra belgeler de talep edilir. Gençlerimizin vizelerini alabilmesi için ebeveynlerinden alınmış noter onaylı muvafakatname ibrazı zorunlu tutulmaktadır. 18 yaşın altındakiler seyahatlerini ebeveynleri ile gerçekleştiriyor olsalar dahi bu işlemi gerçekleştirmeleri istenecektir.

Almanya konsolosluğu vize işlemleri için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazını da talep edebilir. Ancak bu talep kişiler aile sponsorluğunda seyahat etmiyorsa gerçekleşmez. Turistik olarak yapılan ziyaretlerde işveren olarak gözüken kişilerden sigorta evrakları da istenmez. Diğer Schengen ülkelerinde olduğu gibi Almanya için yapılan vize işlemlerinde de belirli şirket evrakları talep edilmektedir.

Almanya Schengen Vizesi Parmak İzi İşlemleri

25 Eylül 2014 tarihinde alınan bir karar ile birlikte Almanya vize başvuru şartları arasına parmak izi uygulaması da eklenmiştir. Bu uygulamadan vize süresi içerisinde kısaca VIS olarak bahsedilmektedir. Schengen ülkelerinin belirledikleri kurallara göre Almanya vizesi için başvuru yapmayı düşünen kişilerin randevularını aldıktan sonra randevu gün ve saatlerinde adreslere gelerek parmak izlerini vermeleri gerekli olmaktadır.

Almanya vize şartları arasında yer alan bu parmak izleri 5 yıl boyunca geçerli olacaktır. Eğer 5 yıl içerisinde tekrar Schengen vizesi için başvuru yaparsanız parmak izinizi vermenize gerek olmaz. Ancak bazı durumlarda Almanya Konsolosluğu parmak izinin yeniden alınmasını gerekli görebilir. Son parmak izi işleminizi üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen tekrar parmak izinizi vermek zorunda kalabilirsiniz.

Almanya vizesi için randevu alınırken parmak izi işleminin gerekli olup olmadığı da belirlenmektedir. Bazı durumlarda sistemde yaşanan teknik aksaklıklar da parmak izinin talep edilmesine sebep olur. Bu sürecin tamamın temsilcilerimiz sizlerin yanınızda olacak ve sizleri yönlendirecektir.

Almanya Schengen Vizesi Sponsor Dilekçesi Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

Almanya için Schengen vizesi alırken insanların banka hesaplarında belirli bir miktarda para bulunması talep edilir. Bu para gidilecek ülkede herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında çözüm amacıyla kullanılacaktır. Ancak bazı kişiler tüm seyahat ücretlerini başkalarının karşıladığı şekilde bir ziyarette bulunurlar. Masrafları karşılayan kişi ya da kurumlar sponsor olarak nitelendirilmektedir.

Sponsorlar, seyahat edecek olan kişinin masraflarını karşılayacağını beyaz ederler. Ancak bu sözle yapılmaz ve belgeler ile desteklenmelidir. Almanya bize işlemleri içerisinde sponsor evraklarının da bulunması gerekirken sponsor dilekçesi bunların arasında en önemlilerinden bir tanesidir.

Sponsor dilekçeleri, sponsor olarak sürecin içerisinde yer alan kişi ya da kurumlar tarafından hazırlanmaktadır. Almanya Konsolosluğu vize işlemlerinde bu dilekçenin belirlenen kurallar çerçevesinde yazılmasını talep eder. Bu talebi karşılamak için firmamızdan alacağınız yardımlar çok önemlidir. Bugüne kadar hazırlanan binlerce sponsor dilekçesi gibi sizler için de bir dilekçe hazırlanarak vize başvurusu belgelerinin içerisine eklenir.

Almanya Schengen Vizesi Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Almanya için vize şartları arasında başvuru dilekçesi önemli bir yer tutar. Gerekli belgeler arasında başvuru dilekçeleri de bulunur. Bu dilekçeler seyahate çıkacak olan kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Ancak resmi bir yazı olduğundan belirli kurallar çerçevesinde olması çok önemlidir. Firmamız dilekçelerin başarılı bir şekilde hazırlanması konusunda sizlere en iyi şekilde yardım edebilir.

Alman Schengen vizesi alırken hazırlanacak olan dilekçe içerisinde yapılan seyahatin amacı, Almanya’ya hangi tarihlerde giriş ve çıkış işlemlerinin yapılacağı ve bu süreçteki masrafların kim tarafından karşılanacağı belirtilmelidir. Bu bilgiler dilekçe içerisinde olmazsa olmaz bilgilerdir. Ancak bu bilgilere ek olarak farklı bilgilere de dilekçe içerisinde yer verilebilir.

Almanya aile ziyareti vizesi alınıyorsa ziyaret edeceğinizi kişilerin isimleri, ikamet ettikleri adresler ya da telefon numaralarına yer verilebilir. Almanya turist vizesi alacaksanız bunun belirtilmesi önemlidir. Özellikle belirli bir tur firması ile seyahat ediliyorsa bu bilgi önem arz eder. Almanya fuar vizesi alan kişiler katılacakları fuar hakkında bilgileri bu aşamada dilekçe içerisinde belirtebilmektedir.

Konsolosluk tarafından Almanya’ya gitmek için gerekenler arasında olması gerektiği açıkça belirtilen bu dilekçelerin Türkçe yazılması kabul edilmektedir. Konsolosluk Türkçe yazılan dilekçeleri de kabul eder ve işleme aynı süre içerisinde koyar. Ancak Almanya iş vizesi alınacaksa bu vizelerde yer alacak dilekçelerin İngilizce ya da Almanya olması daha faydalı olacaktır.

Almanya Schengen Vizesi Davetiyesi Almak İçin Ne Yapılmalı?

Almanya akraba ziyareti vizesi almayı düşünüyorsanız ve Almanya’ya ziyaretiniz yakınlarınızı görmek amacıylaysa bu durumda yakınınızın göndereceği davetiyeyi başvuru evraklarının içerisine koymanız gereklidir. Almanya daveti ile vize almak isteyen kişilere büyük kolaylıklar sağlayabilir. Hali hazırda Almanya’da yaşayan ve herhangi bir problemi bulunmayan kişilerin davetiyesi ziyaret edecek kişiler için kefil olmak anlamı taşır.

Almanya davetiye ile gitmek iş vizesi alırken de bir seçenektir. Eğer Almanya’da bulunan bir firmadan davet alınmışsa davetiyelerin hazırlanması ve başvuru evraklarının içerisinde yer alması gerekir. İş amaçlı yapılan ziyaretlerde hazırlanacak olan davetiyeler biraz daha profesyonel bir dille yazılır.

Almanya Schengen Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigorta Zorunluluğu Var mı?

İnsanların Almanya ulusal vize için sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Sağlık sigortasını yaptırmamış olan kişilerin vize başvurularının olumlu sonuçlanması ihtimal dahilinde olmaz. Gerçekleştirilen sağlık sigortaları ile birlikte 30.000 Euro seviyesinde bir teminat verilmektedir. Eğer Almanya’da herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız bu miktara kadar ulaşan sağlık harcamalarınız sigorta tarafından karşılanacaktır.

Almanya ulusal vize sağlık sigortasının dışında genel sigorta talebinde de bulunabilir. Genel sigorta, sağlık dışında yaşanabilecek olan olumsuzluklara karşı hazırlanan sigortalardır. Bavulunuzun kaybolması ya da çalınması, seyahat acentesi kaynaklı sorunlar bu kategoriye dahil edilir ve sigorta kapsamında çözüme kavuşturulur.

Almanya C Tipi Schengen Vizesi Nedir?

C tipi vize Almanya ziyaretinde bulunacak olan kişilerin sürekli olarak karşılaştıkları tabirlerden bir tanesidir. Almanya C tipi vize kısa süreli olan vizelere verilen isimdir. C tipi vizeler tek girişli, çift girişli ya da çok girişli olarak hazırlanabilir. Bu tip vizelerde yapıldığı günden sonraki 180 gün içerisinde insanların 90 gün boyunca Schengen bölgesinde yer alan ülkelerde kalmasına izin verilmektedir.

Almanya turist vizesi ve ticari vize Almanya Konsolosluğu tarafından bu kategorinin içerisine dahil edilmiştir. Benzer bir biçimde Almanya akraba ziyareti için alınan vizeleri de bu kategorinin içerisine dahil eder. Vizelerini bu sebeplerden dolayı alacak olan kişiler C tipi vize alacağını bilmeli ve adımlarını buna göre atmalıdır.

Almanya Tek Girişli Schengen Vizesi Ne Anlama Gelir?

Almanya akraba ziyareti vizesi almışsanız bu vizeler tek girişli olacak şekilde düzenlenir. İsteğe bağlı olarak giriş hakkı arttırabiliyor olsa da genelde insanlar tek girişli vize almayı tercih ederler. Tek girişli vizeler ile birlikte Schengen bölgesine ilk giriş işlemi yapıldıktan sonra çıkış yapılmadan istenen süre kalınması gereklidir.

Schengen bölgesinden ayrılan kişiler tek girişli bir vize almışlarsa geri dönemezler. Eğer bir defa Schengen bölgesinden ayrılma durumu söz konusu olmuşsa insanların tekrardan Almanya için vize gerekli mi sorusunun yanıtı maalesef evet olacaktır. Tekrar vize başvuru sürecine girilmesi ve başvuruların yapılarak Schengen bölgesine giriş yapılması gerekli olacaktır.

Almanya Çok Girişli Schengen Vizesi Alınabilir mi?

Schengen Almanya vizesi alınırken çok girişli vize seçenekleri de bulunmaktadır. Bu vize seçeneği ile birlikte Schengen bölgesine girişler istenen sayıda olabilir. Vizenin sizlere tanınan 180 günlük süresi içerisinde sürekli olarak giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için tekrardan bize almanıza gerek olmaz.

Çok girişli Schengen vizesi almak isterseniz bunun için ekstra belgeler hazırlamalı ve ekstra işlemler yapmalısınız. Tek girişli vizelere nazaran çok girişli vizeler daha zor alınan vizeler olarak tanımlanabilir. Bu sebeple de çok girişli vize alabilmek için firmamız ile iletişime geçmeniz daha doğru bir karar olur. Almanya bize idata ayrıcalığı ile alındığında süreç çok daha kısa sürecektir.

Almanya Schengen Vizesi İle Farklı Bir Ülkeden Giriş İşlemi Yapılır mı?

Vize işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Almanya Schengen vizesi aldıysanız bu vize ile Almanya’dan kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlar sürecin planladığınız şekilde ilerlemesine engel olabilir. Yaşanan olumsuzluklar farklı bir ülkeden giriş yapmanızı gerektirebilir. Aldığınız idata Alman vizesi sizlere bu avantajı sunacaktır.

Fransa Schengen ile Almanya ya da Almanya Schengen ile Fransa’dan giriş işlemleri yapılabilmektedir. Bu durum Schengen üyesi olan tüm ülkeler için geçerli olur. Alacağınız vize hangi Schengen ülkesine ait olursa olsun bir diğerinden giriş yapabilirsiniz. Ancak doğru olan seçim vize alınan ülkeden giriş işleminin yapılmasıdır.

Almanya Schengen Vizesi İle Ülkede Kalış Süresi Ne Kadardır?

Schengen vizesi alırken ülkede kalış süresi farklı etmenlere bağlıdır. İlk olarak vizenin süresi önem arz eder. 5 yıllık Almanya vizesi aldıysanız süreniz 5 yılı kapsayacaktır. Ancak 3 aylık alımlarda bu üç ayın dışında ülkede zaman geçiremezsiniz. 180 günlük vizelerde Almanya içerisinde geçirebileceğiniz maksimum süre 90 gün olacaktır.

İdata Almanya vizesi alırken sizlere giriş seçenekleri sunacaktır. Tek girişli ya da çok girişli bir vize alabilirsiniz. Ülkelere giriş sayısı da kalabileceğiniz süreyi etkiler. Normal şartlarda 90 gün kalabileceğiniz Almanya’dan çıkmak zorunda olursanız kalan günleriniz yanar. Tabi ki bu tek girişli vizelerde geçerlidir. Çok girişli vize alırsanız böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.

Almanya Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

İnsanlar henüz sürece başlamadan önce Almanya vize başvurusu ne zaman sonuçların sorusunun yanıtını öğrenmek ister. Aslına bakıldığında bu durum oldukça doğrudur. Başvuruların sonuçlanma süresi işlemlere ne zaman başlanılması gerektiği hakkında da bilgi verecektir.

İdata Almanya Konsolosluğu ile yürüttüğü çalışmalar sayesinde 7 gün ile 15 gün arasında vizeleri size teslim edecektir. Ancak yoğunluğun çok fazla olması ya da konsolosluklar tarafından ek taleplerin gelmesi bu sürenin 21 güne kadar uzamasına sebep olabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğundan seyahatlerden 1 ay öncesinde bu çalışmalara başlamak doğru bir karar olacaktır.

Vize süreci tamamen bizlerin yönettiği bir süreç olmadığı için net bir süre vermek son derece zor olur. İdata Alman Konsolosluğu ile sürekli beraber çalışan profesyonel bir firma olmasına rağmen bu süreleri veremez. Sizlere vizenin alınacağı süreyi net bir şekilde söyleyen firmalar ancak süreyi tahmin ediyor olabilirler.

Schengen Vizesi Uzatma İşlemi Yapılabilir mi?

İdata Almanya vize başvurusu işlemini sizin adınıza yaptıktan kısa bir süre sonra vizeniz hazır olacaktır. Bu vizeniz ile gideceğiniz Almanya’da 90 gün boyunca kalma imkanınız olur. Birçok kişi bu sürenin uzatılması için görüşmeler gerçekleştirse de sürenin uzaması oldukça zordur.

Bilindiği üzere idata Almanya vizesi alım işlemini sizin yerinize yaptığında toplamda 180 gün boyunca vizeniz geçerli olacaktır. Vizenizin geçerli olduğu bu süre zarfının yalnızca 90 günü Schengen bölgesinde geçebilir. Sürenin uzatılabilmesi için acil durumların yaşanması ve bunların sebep gösterilmesi gereklidir. Çeşitli tıbbi işlemler ya da benzeri durumlar vize süresinin uzatılmasını sağlayabilir.

İdata vize Almanya içerisinde 180 gün geçerli olduğundan başvuruların yapılmasına izin verilir. Başvurularda ülkeden çıkmamak için sunulan sebeplerin geçerli olması gerekirken başvurular her zaman Almanya İç İşleri Bakanlığı’na yapılır. Eğer ciddi bir problem varsa yapılan başvurular sonucunda vizeni geçerlilik tarihi uzatılır. Böylece daha uzun bir süre orada kalmaya ve acil durumu orada atlatmaya başlayabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Neden Reddedilir?

Almanya’ya gitmek amacıyla almak istediğiniz vizeler tamamen Almanya Konsolosluğu’nun kontrolündedir. Yapılacak olan başvurular yalnızca konsolosluklar tarafından incelenir ve sonrasında kararlar verilir. Alman konsolosluğu randevu alma ve belgelerin sunulması işlemleri firmamız gibi profesyonel yardımcılar ile yapılır. Ancak firmamız bir karar merceği değildir.

Başvuru işlemleri ne kadar iyi bir şekilde yapılırsa yapılsın işlemlerin sonucunda karar olumsuz olabilir. Almanya Konsolosluğu kişi bazında herhangi bir sebepten dolayı olumsuz karar verme yetkisine sahiptir. Firmamız bu kararın çıkmaması için tüm sürecin doğru bir şekilde ilerlemesi için çaba sarf eder. Genellikle reddedilen başvurular yanlış adımların atılmasından kaynaklanmaktadır.

Alman konsolosluğu vize randevu alma işleminin ardından tüm belgeler sunulacaktır. Eğer belgelerin içerisinde bir eksiklik varsa başvurular reddedilir. Bazı durumlarda ise dosyanın içerisinde yer alan belgeler tam olmasına rağmen belgelerin geçerlilik süreli dolmuş, belgeler yıpranmış ya da okunaklı bir şekilde hazırlanmamıştır. Böyle durumlar söz konusu olduğunda da vize başvuruları olumsuz bir şekilde sonuçlanabilmektedir.

Almanya gezi vizesi ya da farklı bir vize alınacağı zaman başvurularda sebebin net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru formaları bu sebeplerin belirtileceği alanlardır. Eğer kişiler başvuru formunda seyahat sebeplerini net bir şekilde dile getirmezler ya da yanlış bilgi verirlerse bu durumda başvurular reddedilebilir.

Almanya Schengen Vizesi Reddedilmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Almanya gezmek için vize almayı düşünen kişiler vizelerin reddedilmemesi ve kolayca kabul görmesi için araştırmalar yaparlar. Maalesef hiçbir kurum ya da kuruluş vizelerin reddedilmeyeceğinin garantisini veremez. Firmamız da vizelerin tamamının alınacağına dair bir garanti sunmamaktadır. Çünkü karar tamamen Almanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir.

Almanya gidiş şartları konsolosluk tarafından belirlenmiştir. Bu şartları karşılayan kişilerin başvuruları büyük bir ihtimalle onaylanmaktadır. Firmamız başvuruların normal bir şekilde yapılması durumunda onaylanacak olan kişiler için en iyi hizmeti sunar. Firmamızdan alınacak olan danışmanlık hizmeti ile birlikte başvuru sürecinde yapılan hatalar sebebiyle vize başvurusunun reddedilmesi durumu söz konusu olmayacaktır. Kişisel etmenlerden dolayı vizeler reddedilirse ücret iadesi ya da benzeri bir talep kabul görmez.

Almanya Schengen Vizesi Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları Almanya için oldukça uygun seviyelerdedir. Tüm fiyatlar Euro bazında talep edilir. 2020 senesinde konsolosluk tarafından talep edilen harç bedeli 110 Euro olarak belirlenmiştir. Firmamız da çok küçük bir danışmanlık ücreti talep eder ve toplam fiyat bu şekilde belirlenir.

Almanya vize fiyatları belirlenirken alınan ek hizmetler de devreye girer. Vize işlemleri için son ana kadar konsolosluğun bulunduğu şehre gelmeden işlemleriniz tamamlama şansınız olacaktır. Bunun için ek hizmetler almanız gerekir. Bu ek hizmetler ile birlikte ücretler biraz daha yükseliyor olsa da sizleri rahatsız edecek seviyelere ulaşmaz. Almanya ziyaretinizde harcayacağınız bedele göre çok düşük seviyede kalan ücretler sayesinde vize işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi S.S.S

 

Almanya Schengen vize başvurusu kaç gün önceden yapılmalıdır?

Almanya Schengen vizesi başvuruları seyahat tarihine 7 gün öncesinden de kabul edilmekle beraber konsolosluğun yoğunluğuna göre başvuruların değerlendirilme süreci uzayabilmektedir. Başvuruların kararlaştırılan seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılarak randevu tarihinin alınmış olması önerilmektedir.

Almanya Schengen vizesi kimler almalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahipleri Almanya’ ya ancak vize ile giriş yapabilirler. Bordo pasaport sahiplerinin Almanya Schengen vizesi almaları gereklidir. Ülkemiz siyah, gri ve yeşil pasaport hamilleri ise 180 günlük zaman sürecinde 90 günü aşmayacak biçimde Almanya’ da vizesiz olarak dolaşabilirler.

Schengen vize başvuru formu nedir?

Almanya Schengen başvuru formu, vize başvuru sahibinin seyahat planlamasını ve kişisel bilgilerini konsolosluğa ileteceği bir resmi evraktır. Bu evrak, başvuru sahibinin diğer tüm belgelerini destekler niteliğe sahiptir ve başvuru temel belgeleri arasında yer alır.

En uzun Schengen vizesi kaç yıl?

Beş yıldır.. 2019 yılının Aralık ayı içinde Avrupa Birliği, Schengen vizesi için Avrupa Konseyi vize yasasında yaptığı değişiklikle uzun süreli Schengen vizesinin en fazla 5 yıla kadar verilebileceğine karar vermiştir.

 

Menü
Acil Vize