Almanya Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler Almanya vizesi almakla yükümlüdürler. Vize olmadan başlı başına pasaport sahibi olmak Almanya’ya giriş hakkı sağlamamaktadır. Daha önce pasaportlarında giriş-çıkışların gözükmesi ya da geçerli bir Schengen Vizesi bulunan vatandaşların vize başvurusu yapmasına gerek bulunmamaktadır. Almanya Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeleri arasında yer almaktadır.

Almanya Schengen Vizesi ile Schengen Bölgesi’ne üye olan tüm ülkelere de seyahat etme imkânınız doğmaktadır. Almanya 90 güne kadar olan seyahatleriniz için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleriniz içinse Almanya Ulusal Vizesi almanız gerekmektedir. Gri, yeşil, kırmızı ve siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde Almanya vizesi alma yükümlülüğünden muaf olacaklardır. Almanya’ya seyahat edecekler için Avusturya vizesin de olduğu gibi 3 tip vize çeşidi bulunmaktadır:

 • Almanya Kısa Süreli Vize ( C Tipi): Almanya’ya turistik gezi, kültürel ve spor faaliyetleri, aile ziyareti, tedavi, araştırma, eğitim amacıyla seyahat eden kişileri kapsayan Schengen Vizesi “C Tipi” vize kategorisine girmektedir ve 90 günden az seyahatler için geçerlidir. Yine aynı şekilde Almanya Turistik Vizesi, Almanya Aile Ziyareti Vizesi, Almanya Ticari Vizesi bu vize içerisinde yer almaktadır. C Tipi vize Almanya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize danışmanlık firmalarından alınabilmektedir.
 • Almanya Uzun Süreli Vize ( D Tipi): Almanya’da daimi olarak 90 günden fazla kalacak öğrenci, aile değişimi, çalışma izni almak isteyen kişilere ikamet için verilen vizedir. Almanya Çalışma İzni Vizesi, Almanya Aile Değişim Vizesi, Almanya Erasmus Vizesi bu kategoride yer almaktadır. D Tipi Vize Almak için bizzat Almanya Konsolosluğu’na ya da Almanya Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Almanya Transit Vize: Türkiye’den hareket ederek Almanya’ya üzerinden üçüncü bir ülkeye geçiş yapacak olanların tercih etmesi gereken bir vize türüdür.

Almanya Vizesi Ücretleri

Almanya’ya seyahat etmeniz gerektiğinde vize için harç ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bu ücret başvuru yapacağınız vize çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak genel itibari ile her vizenin ücreti bellidir. Bu ücrete ilave olarak ek ücretler çıkabilir. Buna örnek olarak eğer bir seyahat acentesi ya da danışmanlık merkezi ile anlaştıysanız onların da sizden ücret talep etmesi halinde bu ek masraflara girecektir. 2020 yılı ile birlikte vize ücretleri:

 • Almanya Turistik Vize: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Ticari Vize: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Aile Ziyaret Vizesi: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Transit Vize: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Şoför Vizesi: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Öğrenci Vizesi: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Kültürel Vize: 80 € harç ücreti, 40 € başvuru merkezi ücreti, 40 € hizmet bedeli
 • Almanya Aile Değişimi Vizesi: 380 €
 • Almanya Çalışma Vizesi: 380 €

Olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda 12 yaş altı çocuklardan vize harç ücreti alınmamaktadır. Vize başvurusu yapmadan önce Vize Danışmanlık Merkezlerinden daha detaylı bilgi almanız faydanıza olacaktır.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Almanya vizesi için başvuru yapacağınız yere sunmanız gereken birkaç evrak bulunmaktadır. Bu evrakları vize randevunuz öncesinde tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar:

 • Pasaport
 • Biometrik Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Finans Durum Belgeleridir.

Bunlara ek olarak SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, banka hesap cüzdanı ve ilgili bankaya ait imza sirküsü ve banka hesabında en az 5.000 TL olduğunu sunan belgeler istenmektedir. Aynı zamanda vize başvurusu öncesinde seyahat acentesi tarafından yapılan seyahat poliçesi ve seyahat için planların bulunduğu belgelerin de ibraz edilmesi zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Acil Vize