Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar

Almanya Konsolosluğu’na ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapılmış Almanya çalışma izni başvurusu gerekli şartların sağlanması ve Almanya çalışma iznine uygun görülmesi halinde 3 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz olmak üzere bir karara bağlanarak taraflara iletilmektedir.

Almanya Şartlı Kabul Çalışma İzni

Almanya’da üniversite ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyip gerekli dil seviyesine sahip olmayanlara 1 sene süresince dil okuluna gidip Almanca seviyesini yükseltmesi şartıyla eğitime kabul etmesine şartlı kabul denmektedir.

Şartlı kabul alan bir öğrenci dil okuluna gittiği 1 yıl süre boyunca herhangi bir çalışma iznine sahip olmaktadır. Dil okulunu bitirip okuyacağı alana geçtiği zaman maksimum 20 saat olmak üzere çalışma izni Almanya Hükümeti tarafından öğrenciye verilmektedir.

B1 seviyesinde Almanca bilindiğini gösteren Goethe belgesi olan kişiler için şartlı kabule gerek olmamaktadır.

Almanya Yüksek Lisans Çalışma İzni

Almanya, yüksek lisans eğitimi alan üçüncü ülke vatandaşlarına haftada 20 saat yılda da toplam 120 gün olmak üzere çalışma hakkı tanımıştır. 20 saatten fazla çalışılması durumunda yabancılar dairesine bildirilmesi gerekmektedir.

Ancak 20 saatten fazla çalışmak öğrenim durumunu da riske sokacaktır. Almanya’nın normal çalışanları için belirlediği haftalık çalışma saati 40 saat olduğundan ötürü bir yüksek lisans öğrencisi 20 saatlik çalışma izni ile birlikte part-time çalışma hakkına sahip olmuş olur.

Almanya’da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak

Almanya’da çalışma izni olmadan çalışmak için Almanya’da bulunan birinci dereceden akrabanın yanına davetiye mektubu alarak gitmek, evlenme durumunda partnerin AB vatandaşı olması ya da Alman vatandaşı olması durumunda çalışma iznine gerek olmadan Alman vatandaşların ayrıcalıklarıyla bir tutularak bir işte çalışmak mümkün olabiliyor. Aksi bir durumda çalışma izni vizesi almadan Almanya’da işe girmek imkansızdır. Vasıfsız da olsa herhangi bir işte çalışma vizesi ya da çalışma izni olmadan çalışmak illegal sayılmaktadır.

Yeşil Pasaport Almanya Çalışma İzni

Yeşil pasaport sahipleri, Almanya’da bir iş bulmuş ve çalışmayı düşünüyorsa çalışma süresine bağlı olarak; kısa süreli çalışma durumlarında vizeden muaf tutulmaktadırlar. Ancak 90 gün ve üstü sürecek çalışma durumları için Almanya Ulusal (D tipi) Vizesine başvurmak ve Almanya çalışma izni almak zorundadırlar.

Herhangi bir nitelikli meslek grubu için çalışma izni almak isteniyorsa, iş mutlaka ve mutlaka Türkiye’den ayrılmadan çalışma izni için başvurmadan bulunmalıdır. Almanya, üçüncü ülke vatandaşlarını işe almak için onların özel olmasını beklemektedir. Ekonomik ve gelişmişlik düzeyi oldukça fazla olan ülkeler kendilerini kalifiye edecek özel niteliklere sahip vatandaşları bünyelerine almak istedikleri unutulmamalıdır.

İş bulunduktan ve iş verenden davetiye alındıktan sonra yeşil pasaport sahipleri de Almanya Konsolosluğu’na ya da Almanya Büyükelçiliği’ne giderek gerekli evrakları eksiksiz doldurması halinde çalışma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Almanya çalışma izni vizesine olumlu yanıt alınması halinde kişiler, Almanya’da çalışmaya başlayabilmektedir.

Almanya’da Haftalık Çalışma Süresi

Almanya’da çalışma saatleri Türkiye’deki çalışma şartları ve saatlerine göre esneklik göstermektedir. Almanya’da resmi olarak belirlenmiş haftalık çalışma saatleri 35 saat ile 40 saat arasında değişmekle beraber 50 saate kadar çalışmak mümkündür. Ancak 50 saat üstünde çalışmaya Almanya, izin vermemektedir.

Almanya’da Çalışma Hayatı

Üretim ve ihracatla Almanya, Avrupa ekonomisinin büyük bir bölümüne hakim olmasıyla iş bulmak isteyenlerin aklına gelen ilk Avrupa ülkesidir. Almanlar, iş konusunda oldukça disiplinlidirler. Alman disiplini lafı da buradan gelmektedir. Uzun uzadıya konuşmalar yapılmaz, iş yerinde herhangi bir iş oyun ya da şakaya yer verilmez.

Almanya’da bir yerde çalışmaya başlanmışsa çalışanların haklarını koruyan kanunlar olduğu için burada birini işten çıkartmak pek de kolay değildir. İş yerinde yapılacak düzenlemeleri en üst kademede yer alan yönetici pozisyonundaki kişiler, alt kademelerde yer alan çalışanlardan aldıkları raporlar doğrultusunda düzenler ve şekil verirler. Diğer AB ülkelerine göre iş konusunda Almanlar, oldukça titiz bir yaklaşım sergilerler. Bir iş alındıysa bu işi genellikle istisna içeren durumlar hariç sonuna kadar götürürler. Kolayca bir işi değiştirmezler.

Almanya’da çalışmak için bir yerle görüşmeye gitme konusunda da iş verenler iş başvurusu yapacak kişilerden aynı titizliği beklemektedir. İşe başvuracak kişilerin iş yeri ile görüşmeyi en az 2 hafta önceden ayarlayarak randevu oluşturması gerekmektedir. Çalışma saatleri 08:30-09:00 civarı başlamakla beraber yönetici konumunda olanların işe geliş saatleri 10:00-11:00 saatleri arasında değişiklik göstermektedir.

Almanya, çalışma saatleri konusunda esnek bir tavır çizmektedir. Full-time bir işte çalışanlar haftalık 35 saat ile 40 saat arasında çalışma saatlerine sahiptirler. Maaşın çalışana az gelmesi durumunda; çalışan, mini-job adı da verilen ve part-time olarak geçen haftalık çalışma saati 10 saati bulan ek bir işte çalışarak maaşına 450 Euro daha fazla katkıda bulunabilir.

Böylelikle 40 saat+10 saat çalışmış ve maksimum seviyede olan 50 saatlik çalışma süresini doldurmuş olmaktadır. Alman Hükümeti 50 saatten fazla çalışmanın kişilerin günlük verimini düşüreceğini varsayarak 50 saatten fazla çalışmayı hoş görmemekte ve yasaklamaktadır.

Almanya’da yetkili çalışanlar ise Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında; Cuma günleri de öğleden sonra etkinlik ve festival olması durumunda mutlaka dışarıda olacakları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)’nün 2019 yılında ortaya koyduğu istatistiklere göre Türkiye’de haftalık çalışma saati 47 saati bulurken, Almanya’da haftalık çalışma saatinin 34.3 olduğu görülmüştür.

Almanya’da çalışanlar çalışmak istedikleri saatleri de kendileri belirleyebilmektedir. Herkes sabah 9 ve akşam 5 olarak işe gitmek mecburiyetinde değildir. Dileyen part-time çalışmakta dileyen full-time çalışmaktadır. Alınan maaşların da çalışılan saat ve süre ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır.

Homeoffice çalışmanın Covid-19 salgını ile birlikte tekrardan yaygınlık kazanması sayesinde Almanya’da da birçok iş yeri homeoffice tarzında çalışma biçimi uygulamaya başlamıştır.

Hatta homeoffice çalışmanın birçok yönden fayda sağlamasının fark edilmesiyle birlikte salgının hafiflemesi ya da bitmesi durumunda da yine homeoffice çalışma biçiminin sürdürülebilir bir çalışma şekli olduğu ve devam etmesi yönünde görüşler de oldukça fazlalaşmıştır.

Türkiye’de haftalık çalışma saatlerinin bu kadar fazla olması ve çalışma şartlarının ağır olmasından dolayı Almanya’ya göç etme isteği ve burada iş bulma arzusu her gün daha da fazla artmakta ve artmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Acil Vize