Alman Vatandaşlığı Avantajları

Alman Vatandaşlığı Avantajları

Alman Vatandaşlığı Avantajları; Alman vatandaşı olmanız Almanya Federal Cumhuriyetinin sunduğu tüm haklardan yararlanmanız anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Alman konsolosluğunun sunduğu korunma hakkına sahip olabilir ve Almanya devletinde memur olma hakkına sahip olabilirsiniz.

Almanya bir Avrupa Birliği ülkesidir. Dolayısıyla yapılan anlaşmalar gereği AB üye ülkelere olan seyahatlerde vize şart değildir. Ayrıca herhangi bir AB ülkesinde yaşama ve çalışma izniniz de bulunabilmektedir.

Kısacası Almanya devletinin vatandaşlarına sunduğu eğitim, sağlık, çalışma vb. gibi tüm hizmetlerden yararlanabilir ve AB ülkeleri ile yapılan anlaşmalarda vatandaşlar için verilen avantajlı kararların tümünden yararlanabilirsiniz.

Alman Vatandaşlığı Başvuru Şartları

 • Almanya’da en az 8 yıl boyunca kalıcı olarak yaşamak,
 • Başvuran kişinin 60 yaş üstü olması durumunda Almanya’da en az 12 yıl yaşamış olması,
 • Başvuracak kişinin Almanya Anayasası’na bağlılığını kabul eder olması,
 • Yerleşim iznine ve oturma iznine sahip olmak,
 • Yeterli derece Almanca dil bilgisine, hukuk ve Almanya toplumu bilgisine sahip olmak,
 • Maddi açıdan bağımsız ve iyi düzeyde olmak,
 • Eski vatandaşlıktan çıkmış olmak,
 • Sabıkasız olmak,
 • Eğer ülkede başvuru yapan kişi iltica talebiyle bulunuyorsa, Almanya Federal Cumhuriyetinden herhangi bir sosyal yardım ve işsizlik maaşı almamalıdır,

Yukarıda sayılan maddeler Almanya vatandaşlığı alabilmek için temel şartlardandır.

Alman Vatandaşlığı Evlilik

Evlilik ile Almanya vatandaşlığı almak isteyen kişilerin, eşlerinin Alman vatandaşı olması halinde en az 2 yıl evli kalıp Almanya’da 4 yıl hukuka uygun olarak bulunması başvuru için yeterli bir sebeptir.

Eş Durumundan Alman Vatandaşlığı

Eş durumundan kaynaklı Almanya vatandaşlığı için ailenin 2 yıl ve daha fazla bir süredir Almanya’da ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Ayrıca eş durumundan dil şartını sağlayarak ülke de 4 yıl ikamet süresini dolduranların Almanya vatandaşlığı için başvurusu kabul edilmektedir.

Alman Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

Bir Türk vatandaşının Alman vatandaşlığına geçmesi için hazırlaması ve dosyaya koyması gereken belgeler vardır.

Öncelikle Alman vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişinin Almanya’da ikamet ettiği adrese yakın Vatandaşlık Dairesi’ne gitmesi gerekmektedir.

Eğer kişi 16 yaşından büyük ise vatandaşlık başvurusunu bizzat kendisi dilekçe vererek yapmalıdır. Vatandaşlık için başvuruda bulunacak kişinin 16 yaşından küçük olması halinde ise başvuru ebeveynleri tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca Almanya vatandaşlığı başvurusu sırasında dosyaya eklenecek hazırlanması gereken belgeler vardır. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişi eğer Almanya’da doğumluysa, doğduğu yere ilişkin doğum belgesi alınmalıdır.
 • Kişinin vatandaşı olduğu ülkeye dair alınan pasaportu ve bu pasaportta kayın olan sayfaların fotokopisi çekilmelidir.
 • Başvuruda bulunan kişinin evli olması durumunda evlilik cüzdanı ve evlilik cüzdanın da kayıt olan sayfalara ait fotokopinin de dosyaya eklenmesi gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak kişinin bir işte çalışması halinde son 90 günlük zamanda alınan maaş kaydı ve bunların fotokopisi gereklidir.
 • Başvuruda bulunacak kişi reşit değilse Almanya’da eğitim gördüğüne dair belgeler ve alınan okul karnelerin fotokopisi getirilmelidir.
 • Kişi Almanya doğumlu ve herhangi bir işte çalışmayarak Almanya Devletinden sosyal yardım alıyorsa buna ilişkin belgelerin fotokopisi çıkartılmalıdır.
 • Eğer kişinin hayatında daha önce resmi bir evlilik olup bitmişse buna dair verilen mahkeme hükmü Almanca olarak dosyaya eklenmelidir.
 • Son olarak Almanya vatandaşlığı elde etmek için aranan en büyük şartlardan bir tanesi de kişinin Almanca A1 düzeyinde sözlü ve yazılı dil bilgisine sahip olduğunu kanıtlamasıdır.

Dilekçe Vatandaşlık Dairesine verildikten sonra sunulan belgelerin doğruluğu kontrol edilir. Ayrıca Almanya vatandaşlığı için kişinin Almanya Devleti Anayasasına bağlılık belgelerini imzalaması gerekmektedir.

Başvuru süreci içinde kişinin yeterli Almanca dil düzeyine sahip olduğunu gösteren belgelerde getirilmelidir. Eğer kişi dil düzeyiyle alakalı yeterli dil bilgilerine sahip değilse vatandaşlık dairesinde diz düzeyi için sınav niteliğinde bir görüşmeye alınabilir.

Bu adımı geçmek oldukça önem arz etmektedir. Dil düzeyi konusunda aksi bir durumun meydana gelmesinde vatandaşlık dilekçesi red alarak kişinin A1 Almanca düzeyine gelene kadar kursa gitmesine karar verilebilmektedir.

Dil düzeyinde herhangi bir sorun yaşanmaması halinde kişiye Alman vatandaşlığına kabul edildiğine dair teminat belgesi verilir.

Ayrıca Almanya’nın vatandaşlığına kabul etmesi için istediği bir diğer şartta ait olduğu ülkenin vatandaşlığından çıkmasıdır.

Çünkü Almanya, diğer ülkeden vatandaşlığın bırakılmasının zor olduğu durumlarda çifte vatandaşlık seçeneğine başvurmaktadır. Çifte vatandaşlık Almanya’nın çok fazla tercih etti bir seçenek değildir.

Ayrıca Almanya vatandaşlığına başvuru yapacak bir kişinin dikkat etmesi gereken bir diğer hususta, Türk vatandaşlığından çıkış yapacağına dair izin belgesinin Almanya Vatandaşlık dairesine teslim etmesidir.

Kişinin Almanya vatandaşı kimlik kartına sahip olabilmesi için diğer işlemlerin hepsini eksiksiz olarak tamamlayıp Türkiye Konsolosluğundan vatandaşlıktan çıkış için işlemlerini başlatması gerekmektedir.

Alman Vatandaşlığı İçin Nereye Başvurulur?

16 yaşından büyük kişi Almanya vatandaşlığına başvurusunu gerçekleştirmek için Almanya’da, ikamet ettiği semtte ki Vatandaşlık Dairesine giderek başvurusunu bizzat kendisi vermelidir.

Alman Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

Almanya’da vatandaşlık elde etmenin yollarından birisi de doğum yoluyla vatandaşlık kazanmadır. Kişinin ebeveynlerinden birinin Alman vatandaşı olması halinde 23 yaşına kadar Alman vatandaşlığına geçme hakkı bulunmaktadır. Ve öncesinde başka bir ülkeye vatandaşlığı bulunuyorsa Almanya, bulunulan ülkenin vatandaşlığından çıkılmasını isteyebilmektedir.

Eğer kişi, Almanya vatandaşlığına geçmek istiyor ve 23 yaşına kadar herhangi bir işlem gerçekleştirmemişse Alman vatandaşı olma hakkını kaybetmektedir.

Ayrıca Almanya vatandaşlığı hakkı kazanmak için ülkede ikamet etme zamanı da değişiklik göstermektedir. Fakat tüm bunlardan önce kişilerin kendisini anlatacak kadar yani A1 düzeyinde Almanca bilgisine sahip olması gerekmektedir. Almanya’da aranan bu dil şartı ülkeye vatandaşlık için başvuran herkes için geçerlidir.

Almanya vatandaşlığı, ülke de 8 yıl yaşamanın sonunda alınabilmektedir. Bu süre Almanya’ya sığınma talebinde bulunup talebi kabul edilenler için 6 senedir. Ayrıca Almanya vatandaşlığı için başvuracak kişi 60 ve daha üstü bir yaştaysa 12 sene sonunda Almanya vatandaşlığına başvurabilmektedir.

Bu süre Almanya’nın üstün yararının söz konusu olduğu durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Ülkenin ve ülke de yaşayan vatandaşların menfaatleri söz konusu olduğunda Almanya vatandaşlığına geçiş için gerekli süre 3 yıldır.

Uluslararası hukuka uygun evlat edinilen bir çocuğun Almanya vatandaşı olabilmesi için evlat edinen aile yanında 3 yıl boyunca yaşaması Almanya vatandaşlığına geçiş için şarttır.

Ayrıca Almanya’da devletin koruması altında yaşayan bir kişinin ya da ülkede vatansız olarak bulunan birinin Almanya vatandaşlığı hakkını elde edebilmesi için en az 6 sene Almanya’da yaşaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Acil Vize