Almanya Aile Birleşimi

Almanya aile birleşimi, uzun süre bir vize tiplerine dahil tutulmaktadır. Aile ya da yakın arkadaş vasıtası ile Almanya ülkesinde yaşamını sürdürmek isteyen kişiler, uzun süreli oturum izni elde etmesi talep edilmektedir. Aile birleşimi vizesi Schengen nazaran değişiklikler göstermektedir.

90 günden daha az bir zaman sürecinin içerisinde kişinin ülkeden geri dönme amacı mevcut ise, ziyaret nedenine göre Schengen vize alması yeterli olmaktadır. Schengen vizesi, 180 gün içerisindeki 90 günlük bağlanacak bir şekilde verilmektedir.90 günden daha fazla yapılacak olan seyahatlerin, Almanya vizesi aile bilişim izni gibi daha sonrasında da oturum izni sahip olunması talep edilmektedir.

Almanya uzun süreli vize için, uzun süre boyunca kişinin bir alman Vatandaşı hayatını birleştirdiğinde ya da yasal ikamet iznine eş ya da akraba gibi kişiler ile Almanya’da konaklama hakkını vermektedir. Yalnızca alman Vatandaşı ile evlenen değil, Almanya’daki kişinin de yasal ikamet izni biriyle evlendiğinde de Almanya Aile birleşim hakkında başvuruda bilmektedir. Evlilik dışı durumlarda ise, en yakın dereceden akrabaların olması kişiye oldukça büyük bir avantaj sağlamaktır. Bu durumda da evrak prosedürleri farklılıklar göstermektedir. Almanya’da aile birleşimi adına Almanya’da ikamet etme hakkını da beraberinde getirmektedir.

Avrupa birliği üyesi ülkelerinden vatandaşlar ya da İsviçre Vatandaşı olan kişiler aile birleşim oturum izni almak gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır. Almanya aile birleşimi izin yalnızca üçüncü dünya ülkeleri vatandaşlarına sahip olan kişilerin uygulaması gereken bir prosedür olarak bilinmektedir. Almanya ülkesinde aile birleşimi uzun süreli bir vize türü dahil olmaktadır.

Başvurmak için 90 günden daha fazla olan seyahatleri için kullanılabilmektedir. Bu vize türü ise, aile ya da akraba ziyaretlerinden oldukça farklıdır. Farklı olmasının sebebi ise, Almanya aile ve akraba ziyaretimizi Schengen vizesinde dahi kapsamında bulunmaktadır. 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün olacak şekilde konaklama hakkında vermektedir.

Almanya Aile Birleşimi ve Gerekli Evraklar

Almanya aile birleşimi için gerekli talep edilen evraklar, Almanya oturum izni mi ikamet izni başvuru formunun kişinin pasaportunu da son on yıl içerisinde alınmış olması ve bunun yanı sıra tüm sayfalarının fotokopileri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuran kişinin nüfus kayıt örneği, biyometrik iki adet fotoğrafı, evlenme kayıt örneği ve evlilik cüzdanı gibi döküm belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.

Bu evrakların fotokopileri ile birlikte beyan edilmesi en önemli koşullar arasında bulundurmaktadır. Almanya’da aile birleşimi ile gitmek için emniyet müdürlüğünden alınan bir birleşim formu da gerekli evraklar içerisinde bulunan dosyanın arasına eklenmesi gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Almanya aile birleşimi vizesi, başvuran kişilerin uzun süreli bir vize kategorisi içerisinde yer aldığı ulusal vize ya da uzun süreli vize tipi olarak bilinmektedir. Bir alman Vatandaşı ile evlilik yapılması taktirde, uzun süreli Almanya’da ikamet eden akrabalarının yanına yerleşmek için de Almanya aile birleşimi vizesi prosedürleri uygulanmaktadır.

Almanya aile birleşimi vizesi adına kısa süreli bir Schengen vizesi türü olarak Almanya’da aile akraba ziyaret  amacı için vize ile karıştırılmaması gereken bir vize türü olarak bilinmektedir. Almanya ülkesine kişinin ikamet edecek bir yakınının da oturum izni ve çalışma izni mevcut ise prosedürlere göre hareket edilmesi talep edilmektedir. Kişi ilk önce Almanya resmî web Sitesi içerisindeki formu doldurarak, online bir şekilde ilgili makama göndermesi gerekmektedir.

Formdaki değil iste kesinlikle almancadır. Forum sadece Almanya değil de doldurulması gereken bir form içermektedir. Göçmenlik bürolarından formun doldurulması konusunda ise kişi destek talebinde bulunabilme hakkına da sahiptir. Bunun yanı sıra kişi bilgisini diploma, gibi belgeler ile ispatlaması gerekmektedir. Başvuran kişinin evliliğin formalite icabı olmadığını belgelerle ispat etmek zorundadır.

Alman Vatandaşı olmayan bir yakını ile aile birleşimi vizesinde bulunacak ise, bu kişinin oturma izni ve çalışma izni belgesinin olması ve ardından da ibraz edilmesi talep edilmektedir. Finansal durumu gösterecek belgelerini de bulundurulması tavsiye edilmektedir. Ancak evlenerek aile birleşimi vizesi yapılıyor ise, evliliğin devam etmekte olduğunu gösterecek bir evlilik cüzdan belgesi de ibraz edilmesi gereken belgeler arasında bulundurmaktadır.

Başvuran kişinin Almanya’da yaşayan yakınından ikamet ettiği evin ve birleşimi adına yapılacak olan başvuru da insan sayısıyla doğru bir şekilde orantılı olması gerekmektedir. Ayrıca aile birleşimi vizesi çıkış süresi ise, başvuran kişinin yapmış olduğu aile birleşim formu vize başvurusu tarihinden itibaren altı ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize göçmenlik firmaları tarafınca, başvuru yapılacak olan Almanya yetkili makamlarına gönderilmektedir.

Almanya Aile Birleşim Vizesinin Süresi Hakkında Bilgi

Almanya aile birleşimi vizesi verilmiş olduğu tarihten itibaren 180 gün içerisinde kullanımı açılmaktadır. Almanya ayrı bir düşkün birisi, bir alman Vatandaşı ile kişinin hayatını birleştirdiğinde ya da uzun süredir Almanya sınırları içerisinde ikamet eden akrabası dolayısı ile yaşamını Almanya kese devam ettireceği durumlarda geçerli olan bir vize türüdür. Avrupa birliğine dahil olan ülke Vatandaşı ya da İsviçre Vatandaşı olmayan kişiler ise, Almanya aile birleşimi uygulamasına faydalanmak için oturum izni alma zorunluluğu mevcuttur.

İlk adım olarak yetkili kurumlar vasıtası ile aile birleşimi talebi gerçekleştirilmelidir. Daha sonra Almanya’ya ilk ayak basılacak 1 haftalık bir süreç içerisinde gerekli belgeler ve başvuru formu tamamlanarak oturum izni talebinde bulunulması gerekmektedir. Ayrıca Almanya için yetkililer ise, ikamet edilecek olan bölgedeki valiliğe bağlı göçmenlik için tek yer ofisler olmalıdır. Ofise müracaat gerçekleştirdikten daha sonra verilecek olan izin belgesi, Türkiye sınırları içerisinde ki alman temsilciliğini ulaştırılması gerekmektedir.

Tüm bu işlemlerden daha sonra, bu belge ve Almanya’da başvurular gerçekleştirilmektedir. İzin belgesinin doğrultusunda, Almanya’da ikamet eden ve kişinin çalışmasında herhangi bir engelin görülmediğinden dolayı kişi Almanya’da oturum ve çalışma hakkının olduğu bir resmî belge olarak belgelenmesidir. Almanya’da çalışma izni alınmış ve uzun süredir Almanya’da çalışma durumu var ise, aile birleşimi vizesi sayesinde Aylin’in yanına gidilerek birlikte yaşama talebinde bulunabilmektedir. Bu durumda ise kişiler, prosedürler biraz farklılık gösterse dahi her bir ayrı birey için ayrı başvuruda bulunması talep edilmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi, bahsedilmiş durumların söz konusu olduğunda ise kişinin işine yarayacak bir vize türü olarak nitelendirilmektedir. Almanya aile birleşimi nde, Türkiye vatandaşlarının Almanya ülkesinde oturum izni başvurusunda bulunması zorunludur. İlk önce Almanya ülkesinde evlilik gerçekleştirildikten ya da bir alman Vatandaşı ile evlendikten daha sonra bu durumda Almanya yetkili makamları evliliğin gelecek olduğunu ispatlanması adına bir dilekçe talep etmektedir. Başvuru içerisinde sunulacak olan belgelerin ise, başvuran kişinin esnasında gösterecek belgelerin geçerliliği ile birlikte belirlenmesi zorunludur.

Bu sebepten dolayı başvuran kişinin belgelerin aslı ve gerçek olduğundan emin olması gerekmektedir. Ancak kişi çok yakın bir akrabası ya da Almanya’da yaşayan eşinin yanına göç etmek istiyor ise, bunun için aile birleşiminden Yararlanması gerekmektedir.  Tüm bu prosedürler bir ek olarak kişinin belgelerini tutarlı, eksiksiz ve istenilen niteliklerle uyumluluk gösterse bile devletin kişiden isteyeceğim birkaç önemli kriterler daha mevcuttur.

Almanya Aile Birleşimi S.S.S

 

Almanya aile birleşimi vize bekleyenler ne yapmalıdır?

Covid-19 salgınında Alman hükümeti tarafından Türkiye sınırlarından Almanya’ ya yapılacak seyahatler durdurulmuştu. Geçtiğimiz ağustos ayı itibarıyla Alman hükümeti tarafından Alman aile birleşimi vizesi bekleyenlerin başvurularının alacağına dair duyuru yapılmış olup bu durumda olanlar yasal başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını başlatabilirler.

Almanya Aile Birleşimi vizesi randevu nasıl alınır?

Aile birleşimi vize randevusu başvuru merkezlerinden online olarak alınabilir. Randevu alma formu ile seyahate gidecek kişi sayısı seçilerek, yetkili kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve pasaport numarası sisteme kaydedilir, gerekirse ek hizmetler belirlenir ve ödeme gerçekleştirilerek randevu alma işlemi tamamlanır.

Almanya aile birleşimi Vizesi kaç Günde çıkar 2020?

Almanya aile birleşimi vizesi, konsoloslukların yoğunluğuna ya da mevcut duruma göre değişiklikler göstermekle birlikte çoğunlukla 3 ay içinde çıkmaktadır. Almanya aile birleşimi vize başvuru sonuçları, başvuru tarihinden itibaren en erken 3 ay sonra sorgulanabilmektedir.

Almanya aile birleşimi vizesi dil şartı kalktı mı?

Almanya aile birleşimi vizesi 2020 yeni yasa gereğince dil şartı devam etmekte olup bazı durumlar dışında başvuru sahibinin temel düzeyde Almanca bilgisini kanıtlayan A1 belgesi ibraz etmesi zorunludur.

 

Menü
Acil Vize